Sportsmassage – Helle Thorup Århus
18. september 2016
Sportsmassage – Helle Thorup Århus
Af Christinna Højholt
Som i nok har læst jer frem til, er jeg slet ikke vant til at træne så meget, som jeg gør i øjeblikket. Min krop har aldrig været udsat for så intensiv, hård – og heldigvis effektiv – træning før. Det sætter sine spor, når man kickstarter et sådant forløb: ømme muskler, mælkesyre og stivhed.
Især første uge af mit træningsforløb døjede jeg med dette. Kroppen skal lige igennem en tilvænningsperiode. Heldigvis er dette blot tegn på, at der sker noget med min krop og at træningen er effektiv. Meningen med det hele er selvfølgelig, at jeg efter forløbet med Michael skal fortsætte træningen på egen hånd.
Helle Thorup Aarhus tilbyder en lang række behandlinger
Behandlingen startede ud med et dampbad i deres spa afdeling, hvor jeg i mit eget tempo kunne få varmet kroppen op. Denne del er noget de anbefaler i højeste grad, da det kan gøre underværker for både muskler og led forinden massagen.
Selve modtagelsen og behandlingen var yderst professionel og jeg kan allerede nu her til aften mærke, at min krop føles meget lettere. En behandling som denne er også med til at motivere mig i træningsforløbet, da jeg ser det som en form for belønning og en velfortjent luksus i hverdagen, når man trænger til at gøre noget ekstra godt for sig selv og sin krop.
Der vil i løbet af de næste par uger, komme mere uddybende indlæg omkring netop denne behandling og jeg ser allerede frem til at besøge Helle Thorup Århus igen!
Kommenter på Sportsmassage – Helle Thorup Århus